11o Διεθνές Πανόραμα Ανεξάρτητων Δημιουργών Φιλμ & Βίντεο 2/10 – 10/10/2009, Ιντεάλ: Πρόγραμμα- Κριτική Επιτροπή.

Πρόγραμμα

Sequence 08 by minws13.

Επεξηγήσεις
v.a video art, v.d. video dance, μ.μ μικρού μήκους, Μ. μ μεγάλου μήκους
ντοκ. ντοκιμαντέρ, anim. animation

Ενότητες
«Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη», «Στα πέρατα της γης», «Βαλκανική γειτονιά»,
«Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη», «Ελληνικό Πανόραμα», «Ματιές στην ματωμένη Ανατολή», «Πατρινοί σκηνοθέτες», «Νότος του πάθους και των αγώνων», «Στιγμές Πάτρας», «Βραβευμένες ταινίες Νεανικού Φεστιβάλ, ArtFools Video Festival της Λάρισας», «Βραβευμένες – επιλεγμένες ταινίες 7ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής ταινίας ΑΓΩΝ»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη»
Wrong road
Joan Chemla Γαλλία 12′ μ.μ. 2008
The Toes Laurent Denis Βέλγιο 11′ μ.μ. 2008
Black Out Date Julia Frick + Robert Strebl Αυστρία 20′ μ.μ. 2008
A penny for …. Eric Wobma Ολλανδία 9′ μ.μ. 2008
…niland 1 Rocío Rodríguez, Marius Leneweit Ισπανία 13′ 11» v.a. 2009
Four Ivana Sebestova Σλοβακία 15′ anim. 2007
The white filly stolen by Grogore Grogoriu Crigoriu Octavian Μολδαβία 40′ 12» ντοκ. 2007

17.00 «Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη»
Jing Hu Li Shuai Κίνα 29′ μ.μ. 2008
The Pursuit of What Was Huang Ya-Li Ταιβάν 22′ v.a. 2008
Kairos Inna Pavlichuk Ουκρανία 54′ ντοκ. 2008
Ice age Andrey Grayazev Ρωσσία 13’33» μ.μ. 2009

19:00 Παράλληλη εκδήλωση
βραβευμένες ταινίες του Νεανικού Φεστιβάλ, ArtFools video festival της Λάρισας.
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας, TOGETHER… του Δημήτρη Νάκου, διάρκεια 14 ΄
2ο Βραβείο Μυθοπλασίας, Η ΔΙΚΑΙΩΣΗ του Πέτρου Αντωνιάδη, διάρκεια 24΄
3ο Βραβείο Μυθοπλασίας, ΨΥΧΕΔΕΛΕΙΑ των Θόδωρου Μαραντίδη – Αριστείδη Αναστογιάννη, διάρκεια 7΄25΄΄
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου Λαρισαίου /Λαρισαίας Δημιουργού, ΠΑΡΤΥ ΕΠΟΧΗΣ της Ανθής Τσιρούκη, διάρκεια 6΄

20:00 Παράλληλη εκδήλωση «Στιγμές Πάτρας»
«Μίκης Θεοδωράκης – Το Χρώμα της Ελευθερίας» του Γιάννη Κατωμερή Διάρκεια:1:57′

22:00 «Στα πέρατα της γης»
New heroes or Mad heroes Noriel M. Jarito Φιλιππίνες 20′ μ.μ. 2006
In India, between the light and the dark Tomas Krupa Σλοβακία 30′ ντοκ. 2008
Hawker Dustin Feneley Αυστραλία 13′ μ.μ. 2008
The Bitter Taste of Tea Tom Heinemann & Erling Borgen Δανία 58′ ντοκ. 2008

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Περιοδικά Θωμάς Πολυζόπουλος 14′ 59» μ.μ. 2007
Εξίμισι Σπύρος Παρίσσης, Μπάμπης Ευσταθόπουλος 25′ μ.μ. 2007
Πρόσκληση σε δείπνο Σπύρος Αμοιρόπουλος 16′ μ.μ. 2008
Houria Κατηφένια Ζαφειριάδου – Παχατουρίδου Ελένη 6΄40΄΄ anim. 2008
Δυο φορές και ένα καιρό Αργύριος Πανταζάρας 8′ 32» μ.μ. 2007
Το καλάθι Πάνος Σπινθηρόπουλος 19′ μ.μ. 2008
Ποτέ ξανά μόνος Γρηγόρης Βαρδαρινός 10′ μ.μ. 2008
Μια μικρή μάχη Χάρης Πάλλας 11′ 22» μ.μ. 2009
Flux Δημήτρης Αργυρίου 7′ 32» μ.μ. 2008
Έκπτωτος Ευαγγελία Ψωμά 2′ 21» anim. 2008

17:00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Το πτώμα μου Νικηφόρος Οκκαλιδης 9′ 37» μ.μ. 2009
The Ride Μαρία Παρασκευοπούλου 12′ 08» μ.μ. 2009
Μπλε Κόκκινο Metamorphosis Πέννυ Δίκα -Κορνέτη 6′ 60» v.a. 2009
The wallet Γιώργος Νούρης 9′ 30» μ.μ. 2009
Κόκκινο όπως φόρεμα Γιώργος Αγγελόπουλος 30′ μ.μ. 2008
Amarties Γιώργος Γαλανόπουλος 6′ 40» μ.μ. 2009
A christmas story Στέλα Παπαστεφάνου 3′ μ.μ. 2009
Νέα Κρήνη – Βενιζέλου Σοφία Τολίκα 5′ 4» v.a. 2009
2 όνειρα Δημήτρης Δερζέκος 4′ 32» video art 2009
Πρόσωπο με πρόσωπο Δημήτρης Αγγελίδης 9′ 09» μ.μ.2009
Ζωντανή σύνδεση Πάρης Γρηγοράκης 9′ 40» μ.μ. 2009
Group Therapy Συνοδινός Μοσχίδης 11′ 35» μ.μ. 2008
Τιμωρία Νάνσυ Σπετσιώτη 3′ 30» μ.μ. 2009

19:00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Φρίξος
Μανώλης Τσελεντάκης 63′ ντοκ. 2008
36 Γιάννης Βολιώτης 11′ μ.μ. 2009
8 μέρες πριν… Ανθή Τσιρούκη 13′ 08» μ.μ. 2009
Χωρίς πρόσωπο Στουγιαννίδης Αλέξανδρος 13′ μ.μ. 2009
Τα φαινόμενα απαιτούν Κωνσταντίνος Xαλιάσας 10’μ.μ. 2008
Αυθυποβολή Βασίλης Σιαφάκας 11′ 30» μ.μ. 2008

21:00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Πριν τη δύση Ιωσήφ Μπάστας 5′ μ.μ. 2009
Βγήκαμε από τα ρούχα μας Έλλη Ζερμπίνη 27′ ντοκ. 2009
Πομάκοι Έλενα Χόρτη Ελλάδα / Γαλλία 55′ ντοκ. 2007

22:30 «Πατρινοί σκηνοθέτες»
Γιαγκόναν: οι Σκοτεινές μέρες του Χαμού Γιάγκος Ραυτόπουλος 95′ Μ.μ 2007

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη»
Elegy of wood
Vaclav Kadrnka Τσεχία 12′ ντοκ. 2009
September Esther May Campbell Ηνωμένο Βασίλειο 20′ μ.μ. 2008
Elegy Shereen Abdul-Baki Ολλανδία 3′ 07» anim. 2008
Good Lady Paweł Krzywicki Πολωνία 16′ μ.μ. 2008
+1 degree Denes Ruzsa Ουγγαρία 2′ v.a. 2009
Αναστασία Ιορδάνης Μερενίδης Γερμανία 7′ μ.μ. 2007
War Antonello Novellino Ιταλία 12′ μ.μ. 2009
Odyssey Rita Palma Πορτογαλία 15′ μ.μ. 2007
Night after night Alex Paterakis Ηνωμένο Βασίλειο 6′ 50» μ.μ. 2008
Free zone Jan-Eje Ferling Σουηδία 27′ μ.μ. 2009
PSYlence Πάρης Πατσουρίδης Ηνωμένο Βασίλειο 15′ μ.μ. 2008

17.00 «Στα πέρατα της γης»
A Long-distance Call Joe Chang Κίνα / Καναδάς 12′ anim. 2008
Houna & Manny Jared Katsiane Η.Π.Α 10′ μ.μ. 2009
Rob Niko Kuhnel Νέα Ζηλανδία 9′ 11» μ.μ. 2007
Frantz Fanon, the memories from the Asylum Abdenour Zahzah/Bachir Ridouh Αλγερία 58′ ντοκ. 2008
The pipe Dmitriy Averin Ρωσσία 12′ 49» μ.μ. 2009
Pigeon Men Marryanne Christodoulou Αυστραλία 7′ 53» ντοκ. 2008
Penalty Andrea Bussmann Καναδάς 5′ μ.μ. 2008
The Magic Rabbit Tatsuhiro Kimijima Η.Π.Α – Ιαπωνία 4′ μ.μ. 2009

19:00 «Ματιές στην ματωμένη Ανατολή»
Welcome to Hebron Terje Carlsson Παλαιστίνη – Σουηδία – Ισραήλ 55′ ντοκ. 2007
Solitude Mehrdad Sheikhan Ιράν 10′ anim. 2008
Angels die in the soil Babak Amini Ιράν – Ιρακινό Κουρδιστάν 30′ μ.μ. 2008
Marionette Rakan Mayasi Λίβανος – Παλαιστίνη 25′ μ.μ. 2007

21:00 «Νότος του πάθους και των αγώνων»
BigBand
Daniel Calvo Βενεζουέλα 22′ animation 2008
Los Abuelos Rodrigo Moloney Αργεντινή 5′ μικρού μήκους 2007
Justina: a suspension short Juan Camilo Fonnegra – Camilo Jimenez Κολομβία-Ελλάδα 7′ anim. 2009
Tambogrande: Mangos, Murder, Mining Ernesto Cabellos/Stephanie Boyd Περού 85’ντοκ.2007

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη»
Aliens Marina Fomenko Ρωσσία 6′ 28» v.a. 2008
The Chef’s Letter Sybil H. Mair Ηνωμένο Βασίλειο 14′ 08» μ.μ. 2008
The harvester of the broken heart Vasco Santos Πορτογαλία 3′ 42» v.a. 2008
501 Jesper Maintz Δανία 14′ 40» μ.μ. 2008
The Cascade and its Dust Stefan Pautze Γερμανία 4′ v.a. 2008
Karel Jesus Elorriaga Ισπανία 10′ μ.μ. 2009
Humoresque Diana Deleanu Ρουμανία 16′ ντοκ.2007
Bassirou Gianni Padlina Ελβετία 54′ ντοκ. 2008

17.00 «Ματιές στην ματωμένη Ανατολή»
Country
Life Hossein Jehani Ιράκ 17′ ντοκ. 2008
My Prison, my Home Mano Khalil Κουρδιστάν – Ελβετία 33′ ντοκ. 2009
Silhouette Shahriar Pourseyedian Ιράν 29′ ντοκ. 2008
Hear no evil Abdelsalam Akkad Ιορδανία 37′ ντοκ. 2008
Noura Mohammad Tawfik Ιράκ 10′ 30» μ.μ. 2009

19:00 «Νότος, του πάθους και των αγώνων»
Bizzare Neighborhood
Pamela C. Gionco Αργεντινή 4′ μ.μ. 2007
Beyond Soccer Halder Gomes Βραζιλία 22′ ντοκ. 2008
Guinea Pigs Fábrega Paz Κόστα Ρίκα – Γαλλία 12′ μ.μ. 2008
Aim of the first act Ramiro Longo Αργεντινή 4′ 30» μ.μ. 2008
Bolivia Te Extrano Dellani Lima & Joacelio Batista Βολιβία – Βραζιλία 7′ 20»μ.μ. 2009
A glass of soda water Adriana Yurcovich Αργεντινή 11′ μ.μ. 2008

20:00 Παράλληλη εκδήλωση
«Βραβευμένες -επιλεγμένες ταινίες 7ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής ταινίας ΑΓΩΝ»
«Λουλάν, οι κοιμισμένες πριγκίπισσες» ΓAΛΛIA , 2006, 52′
σκηνοθεσία: Serge Tignères, παραγωγή: GEDEON Programmes

21:00 «Βαλκανική γειτονιά»
Reserve for Gelinas Damyan Petrov Βουλγαρία 28′ ντοκ. 2008
Duty Vlad Trandafir Ρουμανία 13′ 09» μ.μ. 2007
Microcosmos Sarajevo Saso Niskac & Barbara Turk Niskac Σλοβενία-Βοσνία/ Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 28′ ντοκ. 2008
The Giant and the Hunter Artan Maku Αλβανία 4′ 52» anim. 2007
251-249=2 Milan Milosavljevic Σερβία 15′ ντοκ. 2008
Distances Liliana Resnick Κροατία – Η.Π.Α 10′ v.a. 2009
Entrebaillement Bogdan Aleksandrov Βουλγαρία 9′ 21» μ.μ. 2009

22:30 «Πατρινοί σκηνοθέτες»
Performers – The art of self exposure Leonidas K. 68′ ντοκ. 2008

ΤΡΙΤΗ 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Ματιές στην ματωμένη Ανατολή»
Diverse Kadhim Faraj Ιράκ 16′ μ.μ. 2008
Take Me Home Mais Darwazah Ιορδανία 54′ ντοκ. 2008
Double Exposure Ruanne Abou-Rahme Ντουμπάι, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 50′ ντοκ. 2008

17.00 «Στα πέρατα της γης»
The Heist Campbell Cooley Νέα Ζηλανδία 6′ μ.μ. 2008
Maid to Measure Sharon Phuah Σιγκαπούρη 26′ ντοκ. 2008
Schrodinger’s dog Doug Gallob Η.Π.Α 2′ 15» anim. 2008
The day you love me Anna Moravi & Dellani Lima Βραζιλία 5′ μ.μ. 2009
The Adventures of Superfatma Franziska Junge Αίγυπτος – Γερμανία 7′ 20» anim. 2007
Voice Of The Voiceless David Sarkissian Αρμενία 20′ ντοκ. 2009
Μιντέλο – πίσω από τον ορίζοντα Αλέξης Τσάφας Ελλάδα / Πράσινο Ακρωτήριο (Cape Verde) 59′ ντοκ. 2008

19:00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Ηχώ και Νάρκισσος
Ρουσσέλος Αραβαντινός / Αγγελική Παπαδοπούλου 10′ v.d. 2009
Embroidery: story of an escape Άρτεμις Αλκαλάη 3′ 56» anim. 2009
Regular night Στέργιος Πάσχος 16΄ μ.μ. 2008
Πατρινοί σκηνοθέτες»
Κανείς δεν περισσεύει… Αθανάσιος Μπακαστάθης 20′ μ. μ. 2009
Ο κατάψυχος Μίνως Ματσούκας/Κατερίνα Μπεθάνη/Γιάννης Πλιώτας 25′ 49» μ.μ. 2008

19:45 Παράλληλη εκδήλωση
«Βραβευμένες-επιλεγμένες ταινίες 7ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής ταινίας ΑΓΩΝ»
«H λεηλασία του Σαβά» ΓAΛΛIA, 2006, 51′ σκην: Korel Prokop, παραγωγή: Constance Films, AMIP, ARTE France
«H γρήγορη τέχνη- O χειρούργος του Aρίμινουμ» ITAΛIA, 2007, 42′ σκην: Adolfo Conti, παραγωγή: DOC ART, Amalia Carandini

21:00 «Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη»
The edge
Konstantin Vihrev-Smirnov Ρωσσία 16′ v.a.2009
Planet Earth Vladimir Zhivitskiy Ουκρανία 4′ 20» v.a. 2008
The Steps Vladimir Perovic Μαυροβούνιο 54′ ντοκ. 2006
Epitaph for a dream Filip Colovic Σερβία 12′ 35» μ.μ. 2008
Inside Geetha J. Ινδία 12′ μμ. 2007
Education on the boat-Hope for tomorrow K.Mtaj-Biul Hasan Μπαγκλαντές 18′ ντοκ.2008

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 Παράλληλη εκδήλωση
«Βραβευμένες -επιλεγμένες ταινίες 7ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής ταινίας ΑΓΩΝ»
«To μυστικό της παγωμένης μούμιας» ΓEPMANIA, 2006, 42′ σκην: Peter Prestel, παραγωγή: ZDF

15.45 «Στα πέρατα της γης»
Birth control Mike Mayer Η.Π.Α 3′ 22» μ.μ. 2008
Mite Karl Tebbe Γερμανία 6′ anim. 2008
Detective in the peaceful town Tubomi Koukou Ιαπωνία 16′ μ.μ. 2007
Pimpin` planet Mars Rune Eriksson – Erik Eriksson Νορβηγία 6′ anim. 2009
A4 Nima Yousefi Σουηδία 3′ μ.μ. 2007
Window Jeremy Newman Η.Π.Α 1′ v.a. 2008
Iris Santtu Koivu Φιλανδία 1′ 52» v.a. 2008
Το μυστικό της αυγής Γιώργος Αυγερόπουλος Ελλάδα 55′ ντοκ. 2009
A Trail, a Track, a Train Maria Antonia Dinelli Azevedo/Fabiano Santos Bomfim Βραζιλία 1’51’ anim. 2007

17:20 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη»
The Surveyor Kai Tuomola Φιλανδία 23′ μ.μ. 2008
Ηλεκτρισμένο σατέν Αθηνά Ζώτου Ελλάδα 20΄37΄΄ μ.μ. 2008
1977 Peque Varela Ισπανία 8′ 15» anim. 2007
Homeland Jonay Ortiz De Urbina Ισπανία 4′ 50» anim. 2007
South-end On Sea Γεωργία-Maggy Τουλιάτου Ηνωμένο Βασίλειο 2′ 21» v.a.2008
Weltraffer Christian Denkhaus, Hendrik Denkhaus, Kilian Helmbrecht, Lukas
Helmbrecht Γερμανία 3’59» anim. 2008
The world is vast Muriel Montini Γαλλία 9′ v.a. 2007
Hug, Hang, Hunger Bourouliti Dimitra Ηνωμένο Βασίλειο 1′ 11» v.a. 2009
L’agonie Christian Muth Γερμανία 3′ μ.μ. 2009
Roofless Street Τσούτσας Χαράλαμπος Τσεχία – Ελλάδα 8′ 50» μ.μ. 2007
Women of Sand Νίκος Μπίστινας /Κατερίνα Πανταζοπούλου Ελλάδα 29’10»ντοκ. 2008

19:15 «Πατρινοί σκηνοθέτες»
Drealism 7810 Σταυρούλα Στασινού 2′ 08» anim. 2007
Σ’ ένα δάσος μια φορά Γεωργία Ζαχαροπούλου 14′ μικρού μήκους 2009
Ψιλικά (?) Χρήστος Τσάκαλος 7′ 46» μ.μ. 2008

19:45 «Ελληνικό Πανόραμα»
Πολύχρωμη γη Βαγγέλης Λαλόπουλος 11′ μ.μ. 2009
Μεταμόρφωση Κώστας Σφήκας 60′ anim. 2007
Αλυσίδα στον καρπό Ειρήνη Βρεττού 10′ 04» μικρού μήκους 2009
Δεκεμβριανοί σπόροι Παναγιώτης Καράγιωργας 29′ v.a.2009

21:40 «Ελληνικό Πανόραμα»
Φυσάει κόντρα Αλέξανδρος Παπαηλιού 26′ ντοκ. 2009
Back in Black Γιώργος Καγιαλεδάκης 60′ ντοκιμαντέρ 2009
Ο Γάμος Φίλιππος Χαλάτσης 84′ Μ.μ. 2008

ΠΕΜΠΤΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Ζωή Γιώργος Παντελεάκης 25′ μ.μ. 2008
Στιγμές από την Ιστορία του θεάτρου: Τσέχωφ Marlene Kaminsky 25′ ντοκ. 2009
Anger Νίκος Γιαβρόπουλος 2′ 30» v.a. 2009
11 ½ Νατάσσα Πανταζοπούλου 44′ ντοκ. 2009
Ο άνθρωπος η ελιά και η φωτιά Παναγιώτα Τζαμουράνη 3′ 47» v.a. 2008
Πληθυντικός αριθμός Άρτεμης Σαμοθράκης 19′ 45» μ.μ. 2008

17.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Δώσε μου το χέρι σου
Καλαϊτζόγλου Κλήμης 19′ μ.μ. 2008
Music to his ears Όλγα Μπακοπούλου 13′ μ.μ. 2009
Πάτμος νυν και αιέν Φώτης Γαρυφαλάκης 23′ 21» μ.μ. 2009
Άλλος δρόμος δεν υπήρχε Σταύρος Ψυλλάκης 54′ ντοκ. 2009

18:50 «Ελληνικό Πανόραμα»
Η Φάκα Μαρίνα Δανέζη 23′ ντοκ. 2009
Λουόμενοι Εύα Στεφανή 46′ ντοκ. 2008
Επάγγελμα τσιγγάνος Γιάννης Φραγκουλάκης 37′ 18» ντοκ. 2009
Προς μια νέα Αρχή Μαρία Σχινά 28′ ντοκ. 2008

21:45 «Ελληνικό Πανόραμα»
Δεν μπορείς να φιλήσεις μια ταινία Λευτέρης Γκώρος 9′ μ.μ. 2009
824 Χαλίλ Ανδριανός 17′ μ.μ. 2008
Δυτικά της Εδέμ Ζαφείρης Χαιτίδης 21′ μ.μ. 2009
Όχι Γιαννάκης…Γιάννης Γενοβέφα Κτενίδου/Μουρατίδης Κωνσταντίνος 34′ μ.μ. 2009
Ο Γιος του Τσάρλυ Κάρολος Ζωναράς 98′ Μ.μ. 2008

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Η αρκούδα Βικτωρία Βελλοπούλου 19′ μ.μ. 208
Steps Παναγιώτης Κατσαχνιάς – Κωνσταντίνος Κατράκης 15′ 3danim 2008
Η ιστορία ενός φιλήσυχου ανθρώπου Γιώργος Μπακάλης 18′ μ.μ. 2009
Ηχοτοπία Κώστας Στρατουδάκης 28′ ντοκ. 2008
Το Κουρείο Δημήτρης ¨Αντζους 25′ ντοκ. 2008
Πρώτη φορά Μαριτίνα Πάσσαρη 15′ μικρού μήκους 2007

17.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Τα καλάμια του Σάκη. Η νταλίκα του Ηλία. Ο δρόμος για Φλώρινα. Φασόλια γίγαντες Γιώργος Ματσίκας 28′ 44» ντοκ. 2009
Μαύρη Τρύπα Σταμάτης Σωτήρης 10′ 44» ντοκ. 2008
Επτά συν Ένα Άλκης Σδούγκος 26′ μ.μ. 2009
My Doll Plays Alice Ακριβή Συμεωνίδη 17′ 50» anim. 2007
Η συνάντηση Τάσος Γουδέλης 13′ μ.μ. 2008
Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι Παναγιώτης Ράππας & Άγγελος Ρουβάς 26′ anim. 2007

19:00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Ηρόστρατος
Γιάννης Χαριτίδης 15′ μ.μ. 2009
Αγαπημένη Ηλέκτρα Μπάδα 12′ 30» ντοκ. 2009
Πορτρέτο Βασιλική Πρίγκουρη 14′ ντοκ. 2009
Θραύσματα Σόνια Λίζα Κέντερμαν 17′ 40» μ.μ. 2008
Έλσα Μαρκαντώνης Χρήστος 21′ μ.μ. 2007
Ένας ήρωας στη Ρώμη Πάνος Αγγελόπουλος 97′ Μ.μ. 2007

22:05 «Ελληνικό Πανόραμα»
Attimo Fuggente Γαβριήλ Τζάφκας 10′ μ.μ. 2008
Narcissus Ανέστης Παναγιώτης 13′ μ.μ. 2009
Ισοβίτες Θεόδωρος Μαραγκός 105′ Μ.μ. 2008

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 Ώρα έναρξης 15.00

15.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Νύχτα ζάχαρη
Ντόρα Τζοβαρίδη 9′ μ,μ. 2008
Νικητής είναι αυτός που επιβάλλει το ρυθμό του Ιωάννης Πρωτονοτάριος 4′ μ.μ. 2007
Αληθινή ζωή Κουφόπουλος Χριστογιάννης 0′ 8» v.a. 2008
Ο ναυαγός Φάνης Κατέχος 9′ 07» μ.μ. 2008
Λίλη Κυρηναίος Παπαδημάτος 5′ μ.μ. 2008
Bella Ελένη Τριανταφυλλοπούλου 9′ μ.μ. 2008
Το πείραμα Ανδρέας Βακαλιός 6′ 29» μ.μ. 2008
Anamnesis Κωνσταντίνος Κουλακμανίδης 4′ 38» v.a. 2009
Miraya Γιώργος Μακρής 9′ μ.μ. 2008
Pixel Memories Μάρθα Κουμαριανού 2′ 39» v.a. 2009
Σταγόνα στον ωκεανό Βένερης Θόδωρος 3′ animation 2008

16.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Zapping
Βούλα Φερεντίνου 3′ 50» v.a. 2009
Καταγραφές εμμονών Σπύρος Μαντζαβίνος 4′ 25» v.a. 2008
Passage Αργυρώ Κουτσιμπέλα 3′ 47» v.a. 2007
Gobolino Δαμιανός Βογανάτσης 4′ 26» μ.μ. 2009
Κ+Σ=L.F.E Γιάννης Μιχαλόπουλος 13′ 24» μ.μ. 2008
Ο έρως είναι τυφλός Γιάννης Καλαντίδης 8′ 8» μ.μ. 2008
Πηγή ζωής Χρήστος Βενετσιάνος 15′ μ.μ. 2009

17.00 «Ελληνικό Πανόραμα»
Eve Θάνος Ψυχογιός 13′ μ.μ. 2008
Ύστατη στιγμή Χρήστος Αποστολάκης 13′ μ.μ. 2009
Φαντάσματα Άγγελος Αλετράς / Νίκος Τραχανάς 13′ μ.μ. 2008
Κορώνα διαμαντάκι μου Αγγελική Λάβδα 5′ μικρού μήκους 2009
Μαζί Δημήτρης Νάκος 14′ μ.μ. 2008
Νύχτα φόνου Ιωάννης Τσιβγούλης 3′ anim. 2009
Pet shop Μιχαήλ Γαβριήλ Ζενέλης 7′ μ.μ. 2008
Μαζί Συλλογική (σπουδαστές δραματικής σχολής Πνευματικού Κέντρου Δήμου Αγ. Βαρβάρας) 12′ 36» μικρού μήκους 2008
Νεκρός από έρωτα Άγγελος Μπάλλας 27» anim. 2009
Κρυστάλλινη Πόλη Αιμιλία Μπουρίτη 20′ v.d. 2009

19:00 «Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη»
Asia minor… over again
Tahsin Isbilen Τουρκία 55′ ντοκ. 2008
Κουπεπέ Δέσποινα Σαββίδου Κύπρος 17′ μ.μ. 2007
Σα ‘χνάρια τη καλομάνας ι μ’ Μαρία – Αναίς Κώνστα Ελλάδα 32′ ντοκ. 2009

20.30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

κριτική επιτροπή

Αγγελική Πασσά

Περιγραφή:

Υπεύθυνη Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑ) – Κίνηση «ΠΡΟΤΑΣΗ»…

Βλάχος Ιωάννης

Περιγραφή:

Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας…

Γιώργος Κανέλλης

Περιγραφή:

Εκπρόσωπος Οικολογικής Κίνησης Πάτρας…

Αργύρης Καλλιάφας

Περιγραφή:

Μέλος της Επιτροπής Πολιτιστικής Ανάπτυξης του Παν.Πατρών Αντιπρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Πολιτιστικής Ανάπτυξης Πατρών Υπεύθυνος Κινηματογραφικής Λέσχης Παν. Πατρών…

Γκλαβάς Αλέξης

Περιγραφή:

Πολιτιστικός συντάκτης, ραδιοφωνικός παραγωγός….

Ατταλειάδης Νίκος

Περιγραφή:

Υπεύθυνος πολιτιστικών της Μ.Κ.Ο «Πολίτες εν Δράσει»….

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s